Rozszerzone Pory

Rozszerzone Pory

 

Rozszerzone pory to małe punkciki na cerze. Skóra jest „podziurawiona”, nie jest całkowicie gładka. Rozszerzone pory nie wyglądają efektownie: sprawiają wrażenie dziurek lub małych kraterów na twarzy człowieka. W rozszerzonych porach może gromadzić się łój i martwe komórki naskórka, w rezultacie tworzą się zaskórniki lub wągry.

 

By pozbyć się martwych komórek naskórka oraz brudu, należy pamiętać o regularnym peelingu, który dokładnie wymyje pory z niedoskonałości. Poza tym należy stosować tylko lekkie kremy, które nawilżają cerę oraz łatwo się wchłaniają. Nie można zatykać porów ciężkimi kosmetykami do malowania twarzy. Dobrym zabiegiem jest mikrodermabrazja, która najskuteczniej oczyści cerę.

 

Dobrze jest stosować różne hydrokwasy, które należą do substancji silnie złuszczających skórę. Kwasy dzieli się na alfa-hydrokwasy, które otrzymywane są z produktów naturalnie występujących w przyrodzie np kwas mlekowy, glikolowy- otrzymywany z trzciny cukrowej, jabłkowy czy cytrynowy.

 

Kwasy AHA słabiej wnikają w skórę, bo są to kwasy rozpuszczalne w wodzie. Inaczej jest z kwasami Beta BHA. Istnieje tylko jeden BHA- kwas salicylowy. Stosuje się go  przy leczeniu trądziku. Kwas ten pozyskuje się na przykład z drzewa różanego czy malin. Ma on działanie silnie złuszczające, przenika sebum i wnika w głąb skóry. Ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

 

Hydrokwasy spłycają również zmarszczki oraz działają na blizny potrądzikowe, hamują rozmnażanie się bakterii oraz łojotok. Oczyszczają pory i regulują odnowę komórkową. Zabiegi z hydrokwasami wykonuje się w gabinetach kosmetycznych, ale kwasy także można znaleźć w wielu kosmetykach do pielęgnacji twarzy.

 

Pory można ściągać domowymi sposobami: stosując peelingi, maseczki oraz kremy. Rozszerzone pory znakomicie ściągają maseczki z owoców: jabłka, ananasa, brzoskwini, czarnej borówki lub pomidora. Maseczka z ubitego białka kurzego pomaga ściągnąć pory. Do białka można dodać kilka kropli soku z cytryny – taką maseczkę nakłada się na 20 minut i zmywa letnią wodą.

 

Rozszerzonych porów nie likwiduje się raz na zawsze, ale poprzez regularne stosowanie maseczek można je zmniejszyć i uczynić mniej widocznymi. Rozszerzone pory to nie dramat i nie koniec świata, ale nie dodają one nikomu urody, dlatego warto poświęcić nieco czasu na ich ściąganie.

Dodaj komentarz