Jak powstają Wągry

Jak powstają Wągry

 

W jaki sposób małe, czarne kropki znajdują się na ludzkiej skórze? Każdy z nas zna te małe, czarno-żółte kropki, które pojawiają się czasem na ciele człowieka. Zazwyczaj widoczne są na brodzie, nosie lub czole, ponieważ te strefy są pokryte warstewką tłuszczu. Wągry mają drugą nazwę: zaskórniki i dźwięk tego słowa niejedną osobę przyprawia o mocniejsze bicie serca. Jest to objaw lęku, a nie pozytywnych uczuć. Wągry mamy wszyscy, ale u niektórych osób są one zdecydowanie bardziej widoczne.

 

Jak powstają wągry? Wągry tworzone są poprzez zatkanie porów sebum, czyli substancją wydostającą się z gruczołów łojowych. Sebum zbiera się u ujścia porów, tworząc tam zaskórniki. Czasem zła dieta lub niski poziom higieny przyczyniają się do powstania zaskórników oraz utrapień wielu osób. Dbałość o skórę pomaga ograniczyć łojotok oraz pozwala zlikwidować nieestetyczne wągry.

 

Wągry rozsiane na całej skórze, bardzo widoczne, są prawdziwą zmorą. Szczególnie nastolatki w okresie dojrzewania zmagają się z nadmierną ilością wągrów, ale w ich wieku jest to najczęściej przejściowe. Jednak osoby starsze czasem także cierpią na wągry. Im bardziej tłusta cera, tym prawdopodobieństwo powstania wągrów jest większe.

 

Wągry są pierwszym etapem trądziku, dlatego trzeba zwalczać je od początku. Najgorsze, do czego może dojść, to rozsianie trądziku po całej twarzy. Aby ograniczyć wągry i pozbyć się kłopotliwych krostek warto myć twarz specjalnym mydłem, osuszać ją oraz stosować odpowiednie peelingi poprawiające kondycję cery. Kluczem do sukcesu jest systematyczność takich zabiegów. Jeśli regularnie oczyszczamy cerę, dbając o jej czystość i odtłuszczenie, wówczas szybciej zwalczymy zaskórniki.

Dodaj komentarz